10 malých a prostých věcí, které mi udělaly radost v roce 2015

Každá z nich nějak souvisí se zahradou. Mnohé se týkají semínek, která lze namnožit a poskytnout jiným lidem. Což cítím stále víc jako své poslání. Aby se radost z malých a prostých věcí mohla šířit do dalších zahrad k dalším pěstitelům.

Semínka jsou jednou z nejmenších a nejprostších věcí, která může udělat zahradníkovi obrovskou radost. Aby taky ne, když je v nich napěchováno tolik krásného, jedlého a užitečného. Když se do nich schová takřka celá zahrada.

I proto se chystám brzy zveřejnit Katalog neprůmyslových odrůd, v němž najdete několik z níže uvedených odrůd či druhů, které mi udělaly radost v roce 2015 a zároveň se mi je podařilo namnožit, potažmo zaregistrovat, aby byly legálně prodejné. Máte se na co těšit!

Co mi tedy udělalo radost v roce 2015?

1) Semínka z Real Seeds

Tohle mi udělalo obzvlášť radost. Nabídli se mi dva čtenáři mého webu, že mi z Anglie mohou přivézt semínka od firmy Real Seeds, která se specializuje na neprůmyslové odrůdy pro zahrádkáře, ale do ČR neexpeduje. Jak to dopadlo můžete vidět na fotce. Desítky pytlíků semínek k otestování v nadcházející sezóně. Ty nejlepší odrůdy, které se mi osvědčí v našich podmínkách, namnožím a zpřístupním zájemcům. Kdo znáte katalog firmy Real Seeds, možná tušíte, na jak pozoruhodné odrůdy v něm lze narazit!

2) Objev staré české odrůdy rajčete Dívčí prs

Klára Marková přinesla v roce 2015 na Semínkový kurz do Prahy osivo této odrůdy, kterou pěstovala v Pardubicích její prababička. Odrůda poetického názvu “Dívčí prs” byla zřejmě vyšlechtěna kaktusářem A. V. Fričem někdy v polovině minulého století. Jedná se tedy o starou českou odrůdu. Má velké masité plody zakončené vespod špičkou. Chuťově jsou vynikající. Odrůda není registrovaná, takže prodávat semínka této odrůdy není legální. Odrůdu dnes prakticky skoro nikdo nepěstuje, žádná semenářská firma ani organizace ji nenabízí, takže je velice těžko sehnatelná. K masovějšímu rozšíření mezi více lidí by pomohla její registrace.

3) Založení záhonu ohněm v České televizi

Pálení suchých větviček je moje oblíbená technika založení nového záhonu. Když mi zavolali z české televize, že chtějí natočit pro pořad Kouzelné bylinky něco o permakulturní zahradě, hned jsem navrhl, že bychom mohli založit záhon ohněm. Takhle to dopadlo.

4) Prodej dýní, česneku a semínek na olomoucké tržnici

Jeden prosincový sobotní půlden jsem strávil se svým synem v Olomouci na staré tržnici. Prodávali jsme přebytky dýní, česneku a semínka. Bylo krásně, nepršelo, občas přes mraky prosvitlo slunce. Lidé přicházeli a my jim vysvětlovali, jak se naše produkty skladují, jaké pokrmy z nich lze připravit a co všechno jim vyroste z našich semínek.

5) Rozmnožení semínek dvanácti odrůd divokých rajčat

Když jsem před lety začal zahradničit, jedna z prvních rostlin, kterou jsem vypěstoval, bylo rajče divoké. Pěstuju ho dodnes. A taky ho semenařím, aby ho mohli pěstovat i ostatní. Mám radost z toho, že se mi podařilo namnožit nejen dvě osvědčené odrůdy divokých rajčat, ale také dalších deset vzácných exemplářů, z nichž jsem vytvořil odrůdový mix vhodný pro vytvoření moderní krajové odrůdy adaptované na lokální ekosystém. Semínka divokých rajčat jsou zároveň první ochutnávkou chystaného Katalogu neprůmyslových odrůd.

6) Vytrvalá kapusta

Nadchla mě vytrvalá kapusta, kterou jednou zasadíte a několik let opakovaně můžete sklízet. Na fotce je zachycen jeden její řízek, který jsem získal do pěstitelky z Velké Británie. Nyní jich mám doma pět. Zakořeněných v květináči na terase. Na jaře je vysadím a namnožím pro další zájemce.

7) Kvašáky z okurky anguria

Osivo této prapodivné okurky jsem koupil u irské semenářské firmy Brown Envelope Seeds. Vypěstované plody jsou na fotce vlevo. Radost mi udělaly zejména kvašáky (fotka vpravo), které jsme z nich připravili fermentací. Anguria je jiný druh než známé nakládačky či salátovky, patří ale do stejného rodu cucumis. Oproti klasické okurce má menší plody, které ale nasazuje ve větším množství. Tahle odrůda má narozdíl do okrasných okurek anguria, nabízených například Semem, částečně potlačenou bodlinatost a mladé plody jsou tudíž vhodné k jídlu. Syrové i kvašené.

8 ) Jakon

Jeden můj hanácký známý mi udělal radost, když mi na jaře přinesl asi deset sazenic jakonu. Po mrazících jsem je vysadil na zahradu vedle ostropestřce mariánského a na podzim jsem sklidil krásné hlízy, která mám nyní uložené ve sklepě. Občas pro pár hlíz zajdu, očistím je, nakrájím a dám dětem, které si oblíbily jejich sladkou chuť.

9) Úspěšná registrace odrůd Latah a Sweet Meat Oregon Homestead

Již brzy nabídnu v chystaném Katalogu neprůmyslových odrůd semínka dvou donedávna neregistrovaných odrůd. Extrémně ranou odrůdu rajčete Latah a násládlou dýňovou odrůdu Sweet Meat Oregon Homestead, kterou vyšlechtila američanka Carol Deppe. Existuje spousta neregistrovaných odrůd, které jsou vhodné k pěstování bez chemie, ale pro většinu pěstitelů jsou jen špatně dostupné kvůli své ilegalitě. Mám radost z toho, že se mi tyto dvě odrůdy podařilo zaregistrovat a že je nyní mohu legálně prodávat a šířit je tak mezi více lidí.

10) Zkřížení odrůdy Black cherry s divokým rajčetem

V roce 2015 jsem provedl své první šlechtitelské pokusy s křížením rajčat. Na fotce vlevo je obnažený pestík odrůdy Black cherry s bliznou pokrytou pylem divokého rajčete červeného. Vpravo potom výsledný plod. Cílem je zvýšit odolnost odrůdy Black cherry proti plísňovým chorobám při zachování vynikajících chuťových vlastností plodů. Udělalo mi radost, že zkřížení se vydařilo oběma směry a že z něj mám nyní semínka, která vyseju v roce 2016. Jsem nesmírně zvědav, jaká rajčata s jakými plody a vlastnostmi ze zkřížení vzejdou.

——————————————————————————————————————————————————

Předchozí dva díly tohoto již tradičního článku najdete zde (2014) a zde (2013).

——————————————————————————————————————————————————

O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Testuje odrůdy v neprůmyslových podmínkách a prodává semínka divokých rajčat. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady / Základy potravinové bezpečnosti.

13 Responses to 10 malých a prostých věcí, které mi udělaly radost v roce 2015

  1. Ivana says:

    To jsou úžasné úspěchy. Nejvíc mě zaujala ta vytrvalá kapusta. Už jsem po ní taky pátrala, ale na internetu jsem ji nedohledala.

  2. Roman, Znojmo says:

    Ahoj Marku,
    supr śpěchy (y).
    Přeji mnoho podobných a lepších úspěchů v tomto roce.

    r

  3. Dalibor says:

    Ahoj Marku,
    původně jsem si chtěl objednat semínka divokých rajčat. Pochopil jsem správně, že budeš nabízet i jiné osivo? A případně, kdy bude možné objednat. Díky a přeji mnoho dalších úspěchů a vše dobré v tomto roce.

    • Marek Kvapil says:

      Ano, jestli se všechno podaří, jak plánuju, tak do konce února bych měl mít nabídku ucelenou a zveřejním ji zde na webu. Tak doufám, že vše stihnu, je s tím fakt hodně práce..

  4. Ota says:

    Je chvályhodné, že v dnešní době, kdy po pořízení domu se staví jako první bazén a anglický trávník, se najdou lidé se zapálením pro pěstování zeleniny a podřídí tomu svůj způsob života s pokorou k přírodě. Jen houšť…. Hodně štěstí!

  5. Pavel says:

    Ahoj Marku,
    přeji hodně úspěchů.
    Kdybych věděl že budeš prodávat v Olomouci, tak jsem se tam zastavil. Koukám správně že jsi tam nabízel osivo Malovaných hor ?
    O zkřížení Black Cherry a divokých rajčat jsme se chtěl letos pokusit také, tak jsem zvědav co z toho vzejde…

  6. Blaho says:

    “Díky dávným domorodcům, kteří semínka uložili do keramické nádoby, nevymizel tento starý druh dýně z planety.
    Studenti vzkřísili vyhynulý druh dýně ze semen starých 800 let” http://extrastory.cz/studenti-vzkrisili-vyhynuly-druh-dyne-ze-semen-starych-800-let.html

  7. Nemotore says:

    Ad 3) Založení záhonu ohněm v České televizi:
    “Ti byli odsouzeni za žhářství na pozemcích, které si pronajímali od státu. Argumentovali, že zakládali požáry, protože se chtěli zbavit plevele”
    “Odbojné farmáře v Oregonu po měsíci zatkli, jednoho policie zastřelila”
    http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/393031-odbojne-farmare-v-oregonu-po-mesici-zatkli-jednoho-policie-zastrelila.html

  8. Lída says:

    Ahoj Marku.
    Oregon není Haná, a tak věřím tomu, že jste nechtěl ohněm zamaskovat několik ubitých krtků nebo krtonožek…. 🙂
    Jsem u vytržení z toho, co všechno dokážete sehnat, vypěstovat a nasemenařit. Moc se těším, jestli se s námi podělíte o fotky té vytrvalé kapusty, až vám poroste. Ještě jsem o ní neslyšela. A těším se i na semínka, pochopitelně, ačkoliv jako obvykle, nemám dost vhodného místa na všechno, co bych chtěla zkusit pěstovat. Ale jaro už se tu rozhlíží, že?

  9. Jirka says:

    Super Marku,
    chodim na Tve stranky cim dal vic, opravdu nemaji chybu! Pred par dny jsem objednal seminka divokych rajcat tak doufam, ze casem bude Tva nabidka mnohem sirsi.
    Jeste jsem se chtel zeptat, jestli se tomu venujes na 100 procent protoze ja se snazim skloubit praci se zahradnicenim a nekdy to neni uplne jednoduche.
    Diky za vse
    Jirka

  10. Jana says:

    Při prohlížení fotek v článku jsem si vzpomněla, že když jsem byla dítě, tak jsme na zahrádce taková rajčátka se špičkou pěstovali.
    Jsem moc ráda, že takoví lidé jako Vy existují, ráda si nakupuju Vaše semínka – něco se podaří, něco méně, pěstuju v podmínkách Vysočiny. Ta vytrvalá kapusta mě taky moc zaujala.
    Jen tak dále Marku
    Jana

Leave a Reply

Your email address will not be published.