KURZ: Design permakulturní zahrady

Víkendový intenzivní kurz věnovaný navrhování a tvoření přírodě blízkých samozásobitelských zahrad. Kurz pro každého, kdo chce zahradničit podle permakulturních principů. Koná se v Praze, Brně a Horce nad Moravou.

Obr. výše: Divoká rajčata se stala pro svou odolnost a skvělou chuť neodmyslitelným prvkem mnoha permakulturních zahrad. Semínka seženete zde.

Program kurzu

  • základní rysy permakulturní zahrady
  • principy designu
  • fáze plánování zahrady
  • techniky designu: zónování, sektorování, funkční analýza
  • plánování permakulturní zahrady na papíře
  • zvířata a jejich využití v permakulturní zahradě
  • jak využít prasátka k rytí
  • jak využít kachny k regulaci slimáků
  • jak vytvořit krmný les pro slepice, ukázka designu slepičího lesa
  • 20 příkladů jedlých trvalek a samovýsevných rostlin do permakulturní zahrady
  • jak určit druh půdy z Vašich vlastních vzorků – viz níže
  • jak zajistit základní živiny pro permakulturní zahradu
  • všechno, co potřebujete vědět o kompostování a mulčování
  • jak vypěstovat brambory v mulči a bez rytí
  • jak pěstovat jedlé houby
  • čtyři techniky zakládání záhonů
  • vyvýšené záhony: budování a pěstování na nich
  • jak na polykultury v permakulturní zahradě
  • jak na tři sestry (kukuřično-dýňovo-fazolová polykultura)
  • design jedlého lesa
  • rostlinná společenstva
  • divoké krasojedlé záhony (smíšené trvalkové výsadby)
  • přehled základní literatury; k dispozici budou knihy k nahlédnutí (neplatí pro online verzi kurzu)
  • skripta pro každého účastníka

Na kurzu Vás formou přednášek, prezentací a individuálních úkolů seznámím s metodou plánování permakulturní zahrady, s permakulturními principy a některými praktickými postupy. Budeme společně krok za krokem procházet jednotlivými fázemi plánování permazahrady a budete mít možnost nové poznatky přímo na kurzu aplikovat na své pozemky. Z některých částí kurzu budou výstupy ve formě vyplněných tabulek s konkrétními údaji o Vašem pozemku, které jsou užitečné pro tvorbu permazahrady. Na kurzu je rovněž vyhrazen určitý prostor pro načrtnutí základního rozvržení permazahrady na papír, co se týče rozmístění těch nejdůležitějších prvků.

Po bezmála desetileté zkušenosti s pořádáním tohoto kurzu považuji za důležité zdůraznit jednu věc: Cílem kurzu není vytvořit kompletní návrh permakulturní zahrady se vším všudy. To by bylo příliš ambiciózní vzhledem k časovým možnostem kurzu. Cílem je spíše seznámit se s permakulturní metodou plánování, zkusit si její jednotlivé kroky aplikovat na vlastní pozemek v rámci limitovaného času, který je na kurzu k dispozici, a načrtnout na papír základní rozvržení zahrady. Získáte tím výstupy a materiály, které využijete při své zahradnické praxi a tvorbě. Díky výstupům se můžete k jednotlivým krokům plánování kdykoli vrátit a rozpracovat je více do hloubky.

Na kurzu bude vyhrazen čas pro hrubé načrtnutí vlastního návrhu permazahrady, případně přeplánování stávajícího uspořádání do permakulturnějšího stylu. Jako výchozí podklad k tomu budete potřebovat plánek stávajícího stavu pozemku se vším, co se na pozemku nachází. Zde si prosím stáhněte info, jak si takový takový plánek opatřit.

Na kurzu budeme dělat rozbor půdních druhů. Pro tento účel budete potřebovat vzorek půdy v průhledné zavařovací sklenici zaplněné do 1/2. Vzorek odeberete tak, že vykopete jamku na hloubku rýče (cca 30 cm) a odkrojíte půdní profil od povrchu až na její dno. Vzorky nejsou nutné, ale poskytnou Vám užitečnou informaci o Vašem pozemku.

   Obr. výše: Hlíva ústřičná – jeden z nejlepších zdrojů vitamínu D. V permazahradě pomáhá recyklovat organickou hmotu.

————————————————————————————————————————————————

Aktuální termíny

PRAHA, bude vyhlášen termín pro rok 2024   (začátek v pátek v 18:00, registrace od 17:45, konec v neděli v 12:00). Kurz bude probíhat v Praze ve Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr na adrese Kubátova 32/1, Praha 10 – Hostivař. Ubytování: Rezervace pokoje na Toulcově dvoře je možná po domluvě s koordinátorkou ubytovny – rezervaci si každý zajišťuje sám.

ONLINE KURZ, 6. – 8. října 2023 (začátek v pátek v 18:00, registrace od 17:45, konec v neděli v 12:30). Nemusíte nikam jezdit, utrácet za ubytování či dopravu, ani zbytečně spalovat fosilní paliva, kurz se koná v prostředí Zoomu. Budete potřebovat klidné místo, PC/notebook s webkamerou a mikrofonem (pro případ dotazování), připojení k internetu, vytištěná skripta, která přihlášeným zašlu na e-mail, kávu či čaj a něco dobrého na občerstvení, abyste si účast na kurzu mohli v pohodě užít a soustředit se na plánování své zahrady. Nejedná se o záznam lekcí, ale o živý kurz s lektorem s možností klást dotazy. MÍSTA JSOU VOLNÁ, LZE SE PŘIHLÁSIT.

BRNO, bude vyhlášen termín pro rok 2024 (začátek v pátek v 18:00, registrace od 17:45, konec v neděli v 12:00). Kurz se koná v ekologickém vzdělávacím centru Rozmarýnek, jehož součástí je ukázková  permakulturní zahrada. Přesná adresa Rozmarýnku je: Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov. Popis cesty zde.

PRO VŠECHNY TERMÍNY PLATÍ, ŽE:

Kurz začíná vždy v pátek v 18:00, registrovat se můžete od 17:45, konec je v neděli v 12:30. V sobotu a v neděli začíná program vždy v 9:00. V pátek a v sobotu večer končí program mezi 20:00 – 21:00. Večerní program bývá volnější, je možné – dle potřeby – odejít dříve.

————————————————————————————————————————————————

Cena za účastníka:

Praha: 3400 Kč

Brno: 2990 Kč

Online: 2600 Kč

V ceně není zahrnuto ubytování ani strava.

 

Přihlášení a platba

Emailem na potravinovezahrady@centrum.cz. Uveďte prosím své jméno, příjmení, email a telefonní kontakt. Místo Vám bude rezervováno po uhrazení kurzovného v plné výši na účet: 2400209945 / 2010. Přihlášení je závazné. Storno poplatek v případě zrušení účasti je 50%. V případě nemoci a pod. je možné kurzovné převést na jiný termín, nebo za sebe na kurz poslat náhradníka bez storno poplatku.

 

Dárkový poukaz: Kurz lze objednat také formou dárkového poukazu. Podrobnosti zde.

                                 Obr. výše: Mišpule je nižší strom, který se hodí do stromokeřového patra jedlého lesa. Její ovoce bylo kdysi běžnou součástí jídelníčku našich předků.

————————————————————————————————————————————————

Lektor

Mgr. Marek Kvapil, autor tohoto webu.

Veškeré dotazy ohledně kurzu směřujte prosím na email: potravinovezahrady@centrum.cz.

————————————————————————————————————————————————

Reference od účastníků

————————————————————————————————————————————————

Marku, chtěla bych Ti poděkovat za velmi profesionální a pro mne moc přínosný víkendový kurz. Ráda jsem Tě osobně poznala a nadále zůstávám věrným čtenářem webových stránek .-)

—Jitka Borůvka Danihelová

————————————————————————————————————————————————

Dobry den, pan Kvapil,

chcem Vam podakovat za vybornu atmosferu i mnozstvo novych informacii, ktore ste nam predali pocas uplynuleho vikendoveho kurzu na Slunakove a prajem Vam do buducnosti vela spokojnosti a uspechov.

S pozdravom

 

 

 

—Miroslava Hanzalikova

————————————————————————————————————————————————

Na kurzu se mi líbilo a splnil mé očekávání. A to jak co do obsahu, tak i způsobu výkladu. Velmi pěkné bylo, že nejsi permakulturní dogmatik, ale spíš člověk se zdravým selským rozumem (viz diskuse o tom zdali rýt nebo nerýt – sakra to se mi to povedlo, Shakespeare by ze mě měl radost.) A taky mi bylo moc sympatické, že umíš přiznat, když něco nevíš. Nedostatky se mi hledají moc špatně, protože asi jednoduše žádné nebudou. Určitě bych uvítal jít trochu víc do hloubky při výkladu řešení designu větších pozemků jako mám já (ovocný sad 1 ha). Jenže když si přečtu popis obsahu kurzu, se kterým jsem se mohl seznámit před tím než jsem se přihlásil, tak jsi nic takového nesliboval.

—Pepík Baštář

————————————————————————————————————————————————

Ještě jednou chci poděkovat za kurz; bylo to podle mého názoru dobře organizované, přehledné a vyvážené, nabité hodnotnými informacemi prezentovanými v souvislostech, v příjemné tvůrčí atmosféře a nabízející množství možností dalšího rozvoje. Vřelé díky a ať se (dílo) daří! 🙂

 

Zdraví,

 

—Katka
————————————————————————————————————————————————

Chtěla bych Vám poděkovat za kurz plný informací, intenzivní a zároveň plynulý program. Líbí se mi Váš lidský, ale i akademický přístup, snaha objektivně hodnotit různé postupy v různých podmínkách, dívat se na věci z odlišných úhlů, srovnávat a hledat optimální řešení, citovat původní zdroje, doporučit dostupnou literaturu i poukázat na práci dalších permakulturních kolegů. To je velmi důležité, neboť každá zahrádka je jiná a bude mít jiné potřeby.

Vaše skripta jsou z mého pohledu velice pěkně zpracována a hlavně pro mě, coby nováčka v permakultuře, jsou cenným zdrojem informací. Rovněž mě potěšilo vidět osobně v zahradě Rozmarýnku některé realizace. Těší mě, že jsou tu lidé jako Vy, kteří mají vztah a úctu k Zemi, a že se od nich lze učit – třeba i změně myšlení, změně svého bezprostředního okolí směrem k tolik potřebné původní rovnováze. Moc Vám za to děkuji, ráda jsem Vás poznala. 🙂

Ať se Vám daří 🙂
—Lenka B.


————————————————————————————————————————————————
Na kurzu se mi líbilo, že jsem si během přednášek uvědomila, co od své zahrady chci, co bych chtěla na ní zlepšit a jak na tom pracovat.
Nedá se říct, že by se mi něco nelíbilo, jen někdy bylo povídání dlouhé a moje pozornost slábla, ale probudila mě vždy změna tématu nebo vycházka ven.
Hezký den—Eliška Jindrová

————————————————————————————————————————————————

Velmi děkuji za přínosný, obsahově nabitý a inspirativní víkend!  Myslím si, že si každý vybral to své Máš to perfektně připravené. Možná bych jen příště trochu více zapojila účastníky kurzu např. při prezentaci rostlin bych je nechala nejdříve tipovat, Nebo v terénu přírodní zahrady najít nějaký prvek a analyzovat jej apod. Celkově byl kurz velmi příjemný a přínosný, užila jsem si to:)

—Svatava Vitulová

————————————————————————————————————————————————

1. Kurz se mi moc líbil. Ukázky realizací na Rozmarýnku i Lipce, přednášky prokládané povídáním o rostlinách venku, spousty informací. Mám teď na prázdninách neteř a synovce ( 8 a 6 let), vyrobili jsme spolu hmyzí hotel a vrbovým proutím opletený, trochu vyvýšený minizáhon, jehož základem jsou vrbové větve a staré seno, Zaseli jsme špenát, ředkvičky, mrkev…krása!

 

 

2. Jen takový přípodotek a pouze za mne, pro mne jsou skripta tištěná hodně malým písmem. Jak jsem si ale všimla, ostatní s tím problém neměli, takže to bude věkem a omezeními z toho vyplývajícími …

—Paní P. S.

————————————————————————————————————————————————

 

Ešte raz ďakujem za príjemne strávený víkend a za všetky informácie, ktoré si nám sprostredkoval. Posielam odpovede na Tvoje otázky :

1) Co se mi na kurzu líbilo?

– komplexný záber v problematike : od pôdy, záhonov až po pestovanie rastlín a chov zvieratiek
– obrázkovo spracované rastlinky (čo som zvlášť uvítala kvôli dvojjazyčnosti)
– Tvoje vlastné poznatky a experimenty
– množstvo použitej literatúry a Tvoje zhodnotenie jednotlivých knižiek pre použitie u nás
– perfektné vedenie kurzu v pokojnom duchu, nenátlakový prístup, presviedčanie argumentami (ale to zrejme vyplýva z Tvojej povahy)

2) Co se mi na kurzu nelíbilo?

– spočiatku som sa bála veľkej záťaže, keďže kurz bol avizovaný od rána až do neskorého večera, ale tým, že si nás vždy rozptýlil a prebral k pozornosti pobytom vonku, vôbec to nebolo únavné, ale naopak, veľmi prjemné.

Ešte by som Ti chcela povedať, že som sa dala Inšpirovať a určite vyskúšam viacero vecí. Minimálne :

– nástielku pod stromami a stromové spoločentvá
– tri sestry
– pestovanie zemiakov v sene (tiež by sm to chcela robiť formou experimentu)

– polykultúrne záhony. Už pestujem mrkvu spolu s cibuľou a špenát s brokolicou, ale chcela by som vyskúšať ďalšie

—Bea Čatlošová

17 Responses to KURZ: Design permakulturní zahrady

  1. ako kde co . . – zaujimam sa o permakul. zahradnicenie – budem rada vsetkym inf. dakujem

  2. Pingback: Co by měl každý zahradník vědět o hybridním F1 osivu? – permazahrada.cz – Přírodní kultura a životní styl

  3. Pingback: Vytrvalý špenát z Kavkazu aneb šplazát – permazahrada.cz

  4. Pingback: 7 tipů, co vysévat na zahradě v květnu a červnu – permazahrada.cz

  5. Pingback: 5 DŮVODŮ, PROČ PĚSTOVAT LEBEDU MÍSTO ŠPENÁTU – permazahrada.cz

  6. Pingback: Nové nařízení EU otevírá dveře pestřejším osivům – permazahrada.cz

  7. Pingback: Proč není hybridní F1 osivo vhodné k semenaření? – permazahrada.cz

  8. Pingback: Tři důvody, proč si přečíst knihu Tao zeleninové zahrady – permazahrada.cz

  9. Pingback: Jak si vypěstovat kvalitnější semena salátu, než seženete v obchodě? - permazahrada.cz

  10. Pingback: Jak vypěstovat kvalitnější semena salátu, než seženete v obchodě? - permazahrada.cz

  11. Pingback: Má smysl pěstovat rajčata bez postřiků?

  12. Pingback: Divoká rajčata: Jsou opravdu odolná vůči plísni bramborové? -

  13. Pingback: Jak s dětmi založit permazahrádku? - permazahrada.cz

  14. Pingback: Jak poznat zralé melouny? Osvědčený postup. - permazahrada.cz

  15. Pingback: 34 japonských haiku, která promění Vaši zahradu v neobyčejné místo - permazahrada.cz

  16. Pingback: Permazahrada a mýtus bezúdržbovosti - permazahrada.cz

  17. Pingback: 5 tipů, jak zlepšovat zahradu pomocí biodiverzity - permazahrada.cz