Snění a hledání vize patří mezi užitečné nástroje plánování zahrady, pokud jsou správně použity. Ovšem při nesprávném použití se z nich může stát brzda, která zpomaluje nebo zcela znemožňuje realizaci zahrady.
Možná právě prožíváte svou fázi nadšení z permakultury. Možná vám učarovala představa permakulturní zahrady, která je harmonická, respektuje přírodu a zásobuje vaši domácnost zdravou stravou. Možná sníte o své rajské zahradě.
Pokud ano, potom nejste sami. Tisíce lidí po celém světě prožívají cosi podobného. Nadšeně studují permakulturní literaturu, sledují permakulturní filmy, pročítají permakulturní weby. Mnozí navštěvují permakulturní kurzy a plánují permakulturní zahrady. Přemýšlejí, jak vylepšit své pozemky aplikováním permakulturních principů. Překypují nápady, vizemi a sny.
Pokud zrovna zažíváte něco podobného, potom mám pro vás důležité sdělení:
Dejte si pozor, abyste neuvízli v rajské zahradě! V meziprostoru, který existuje jen a pouze ve vaší mysli. Vaše představa zahrady vám totiž může účinně zabránit v realizaci skutečné permakulturní zahrady v reálném světě.
Ano, tohle nebezpečí je zcela reálné. Je dokonce vědecky zdůvodněno.
Upozorňuje na ně Gabriele Oettingen, profesorka psychologie na New York University, ve své nové knize Rethinking positive thinking, v níž shrnuje výsledky svého dvacetiletého zkoumání lidské motivace. Kniha nabourává rozšířený mýtus, že jakýkoli sen vytvořený lidskou myslí, lze zrealizovat, pokud zůstaneme optimističtí a budeme svému snu věřit.
Samozřejmě, že nelze zrealizovat jakýkoli výplod lidské mysli. Některé představy prostě neodpovídají realitě. Některé ji přímo popírají.
Ale i realistické a realizovatelné sny se mohou stát překážkou, která zabrání realizaci vašeho projektu. Gabriele Oettingen ve svých výzkumech zjistila, že lidé, kteří si optimální budoucnost pouze představují, svým způsobem už této budoucnosti ve své mysli dosáhli, takže mají pramálo motivace podniknout praktické kroky k jejímu uskutečnění. Našli uspokojení již ve svých snech.
Podobně optimisti, kteří věří, že jakákoli daná situace zákonitě povede k nejlepšímu možnému výsledku, mají menší šanci na úspěšné dosažení stanoveného cíle. Protože, psychologicky vzato, jejich mentální postoj vytěsňuje potenciální problémy, které mohou dosažení cíle znemožnit a nejsou tedy na tyto problémy připraveni.
Mnohem úspěšnější v dosahování cílů byli ti lidé, kteří své sny a vize konfrontovali s překážkami a obtížemi, které jim do cesty staví realita. Paradoxně ti, kteří zvolili pesimističtější přístup a dokázali do svých vizí integrovat i ty horší scénáře možného vývoje, dosahovali nakonec pozitivních výsledků častěji.
A právě proto je důležité si při tvoření vize permakulturní zahrady klást nepříjemné otázky, které nás konfrontují s možnými problémy.
Zvládnu se opravdu postarat o hektarový pozemek? Mám na to dost času? Není pro mě lepším řešením malá zahrádka?
Skutečně dokážu zpustlý pozemek proměnit během jednoho dvou let ve funkční zahradu? Nebude lepší zvolnit tempo a rozplánovat realizaci do desetiletého období?
Jak budu regulovat plevele? Co když se mulčování neosvědčí? Bude možné vyplet záhonky motykou či plečkou místo náročného plení rukama? Jak budu řešit problémy se slimáky?
Nebojte se snít. Nebojte se odvážných vizí. Nenechte se jimi ale příliš unést. Buďte připraveni je modifikovat. Buďte prozíraví a nikdy nespouštějte ze zřetele překážky, které vás dělí od vašich snů.
A ještě něco. Každé představě, která dotváří celkovou vizi permakulturní zahrady a již chcete opravdu uskutečnit, přidělte termín realizace. Stane se tím závaznou a vzroste šance, že nezůstane pouhým výplodem fantazie.
————————————————————————————————————————————————
O autorovi: Marek Kvapil zahradničí na svém pozemku na Hané. Je lektorem a organizátorem těchto kurzů: Základy potravinové bezpečnosti / Semínkový kurz / Design permakulturní zahrady.
Je to tak.
Som rád, že som dokázal pred, ale aj po zakúpení pozemku si správne odpovedať. Preto mám len tretinu hektára, ale za dva roky sme to perfektne zvládli s priateľkou. Burinu zvládame nie len likvidovať, ale najmä využívať a mulčovanie sa osvedčilo, pretože slamy aj sena máme dosť. A aj tí slimáci sa akosi “sami” umravnili 😉 Príroda je skvelá v udržiavaní rovnováhy. A mať permakultúrnu záhradu je skutočná radosť.