Jak zvýšit atraktivitu fyzické práce na zahradě?

I když zahradničíte rádi a s nadšením, možná máte chvilky, kdy se vám do práce na zahradě příliš nechce. Řešit to lze buď tak, že se přinutíte, nebo tak, že zvýšíte atraktivitu práce, kterou je třeba udělat. Právě této druhé možnosti je věnován následující článek.

Základní princip pro posílení atraktivity práce lze shrnout takto: Při fyzické práci na zahradě naplňte své vědomí informacemi, které jsou pro vás natolik zajímavé, užitečné a hodnotné, že připoutají vaši plnou pozornost a poskytnou vám pocit uspokojení a dobře využitého času.


Použití tohoto principu předpokládá fyzickou mechanickou práci, která je složena z jednoduchých opakovaných úkonů prováděných zcela automaticky. Tedy například sbírání padaných jablek, rytí, plení, okopávání, setí a sázení, otrhávání suchých fazolí, sběr a loupání kukuřice, vykopávání brambor, překopávání kompostu, rozhazování hnoje apod. Takové mechanické činnosti jsou pro zahradničení, využívající energie lidských svalů, typické.

Schválně si někdy všimněte, co dělá vaše vědomí, když tělo pracuje zcela mechanicky bez vaší vědomé kontroly. Pokud ho nezaměstnáte (nebo pokud ho nemáte vycvičené k meditaci), chová se dost chaoticky. Toulá se, bloumá a těká. Tím, že využijete jeho nevyužitou kapacitu ke vstřebání nových informací, které jsou pro vás nějak hodnotné, vzroste vaše motivace k práci na zahradě a navíc budete schopni zvýšit efektivitu využití času. Při údržbě zahrady se budete zároveň vzdělávat a rozšiřovat své obzory.

Princip lze aplikovat různými způsoby, neboť existuje více zdrojů informací, z nichž lze naplnit vědomí. Nicméně jeden takový zdroj je obzvlášť vhodný pro tento účel. Budete-li ho chtít vyzkoušet, budete potřebovat sluchátka a jakýkoli kapesní mp3 přehrávač ať už samostatný nebo zabudovaný v mobilu. Zdrojem zajímavých a užitečných informací jsou potom různé digitální archivy audiozáznamů, které lze nalézt roztroušené po internetu.

Ano, v tomto případě budou informace proudit do vašeho vědomí prostřednictvím sluchu. Zde několik osobních tipů na audiozdroje, které se mi podařilo vypátrat:

Český rozhlas 6. Jeden z mých nejoblíbenějších zdrojů. Pořady zde vysílané jsou třicet až padesát minut dlouhé. Najdete zde širokou škálu zajímavých témat. Doporučuji zejména následující pořady:

Science Café. Povídání s vědci o vědě a souvisejících tématech. Například s Václavem Cílkem.

Videa na youtube. Některá videa, zejména přednášky ale i některé filmy, jsou srozumitelná čistě ve zvukovém formátu bez vizuálního vjemu. Zvuk obsažený ve videu je třeba konvertovat do formátu mp3 a můžete vyrazit na zahradu. Tady je návod, jak na to. Doporučit lze například přednášku Ilony Švihlíkové z Ekologických dnů Olomouc Alternativní cesty z krize nebo přednášku egyptologa Miroslava Bárty Kolaps a transformace – cesty komplexních civilizací.

Audioknihy. Další možností je zakoupit si audioknihu. Osobně zatím nemám vyzkoušené, ale zvažuji například zakoupení postkolapsového románu Cesta, který se stal v USA bestsellerem a byl podle něj natočen i film. Nevýhodou je, že to stojí peníze. Existují samozřejmě volně dostupné audioknihy, ale jejich výběr je omezený.

Permakulturní audiozdroje. Sice jen anglicky, ale hodnota a užitečnost informací pro čtenáře tohoto webu zřejmě převýší mnohé jiné zdroje. Takže pokud zvládáte angličtinu alespoň pasivně, stojí to jistě za námahu. Zpočátku to chce trošku cviku, než si člověk na mluvenou angličtinu zvykne.

  • The Permaculture Podcast with Scott Mann. Permakultura, soběstačnost, zemědělství, péče o půdu, udržitelnost, přírodní stavitelství apod.
  • Rozhovory Paul Wheatona o permakultuře, Sepp Holzerovi, zemědělství, zahradničení, lesních zahradách, pěstování potravy, resilienci, elektrických traktorech, ekokomunitách a dalších tématech.

Protože zřejmě neexistuje žádný český audiozdroj zaměřený na permakulturu, zahradničení, soběstačnost a podobná témata, jedinou možností, jak si ho zajistit, je vytvořit ho svépomoci. Případným nadšencům navrhuji následující: Máte-li doma nějakou českou knížku o permakultuře či zahradničení, vyberte nejzajímavější kapitolu, nahlas ji přečtěte a pořiďte záznam svého hlasu. Uložte někam na web a odkaz vložte do zdejší diskuze. Mít možnost poslechnout si takhle při práci na zahradě kapitolku z Holmgrena či Seppa Holzera, to by bylo něco:-) Podobně můžete nahrát rozhovor s někým, kdo má podle vás co říct: Zkuste oslovit třeba staršího zkušeného zahrádkáře ve vašem okolí, biozemědělce, permakulturního designéra, přírodního stavitele, sedláka, jenž oře koňmo, bylináře, babku kořenářku apod.

Uvítám jakékoli další tipy na zajímavé zdroje i konkrétní pořady, přednášky, rozhovory v audioformátu. Odkazy prosím vkládejte do komentářů.

A teď už jen nasadit sluchátka a vzhůru na zahradu vstříc informacím, jímž dovolíte vstoupit do své mysli.

———————————————————————————————————————————————————-

2 Responses to Jak zvýšit atraktivitu fyzické práce na zahradě?

  1. Howdy, excellent site you have there.|

  2. Tomas Homec says:

    Záleží co sklízíte =) taková bylinka co tiší bolest to je jiná 😀
    https://www.growshop-olomouc.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.