Slepičí traktor

Zde několik videoukázek slavného permakulturního vynálezu známého jako slepičí traktor. Různé modely, řešení a varianty pro inspiraci všem kutilům.

Slepičí traktor slouží k zužitkování přirozeného sklonu slepic k hrabání a vyzobování půdních živočichů. Princip je velmi jednoduchý. Na podzim po sklizni úrody přivezete zařízení na záhon a slepice vám ho nachystají na další sezónu: Zadarmo zryjí a prokypří půdu, vyzobou hmyz a svým trusem záhon pohnojí. Hodí se i při zakládání nových záhonů na zatravněné ploše.

Model zvaný “limuzína”:

Tahle varianta včetně příbytku pro slepice:

Podobný model zde:

A ještě jiné provedení:

Slepičí traktor v akci na poli:

A na závěr jedna zajímavost – slepičí traktor na solární pohon:

46 Responses to Slepičí traktor

 1. vynález...??? says:

  jaký je to výnález…??? v čem je inovativní…??? že má kolečka…??? spíše je to zlepšovák…v různých obměnách je přece používán odjakživa…!!! normální ohrádkový chov či spíše výběh…

 2. kvapil says:

  Inovativní je v tom, že objevil možnost propojení dvou obvykle oddělených prvků zahrady: izolovaný chov slepic v ohrádce na jednom místě a zeleninové záhony na jiném místě. Výstup jednoho prvku (hrabání slepic) se ve slepičím traktoru stává vstupem pro jiný prvek (potřeba rýt a hnojit záhon).

  Není mi známo, že by se slepičí traktor systematicky používal i před permakulturou. Možné to ale samozřejmě je. Pokud víte o nějakém příkladu, budu rád za informaci. Potom by ten “vynález” byl staršího data a permakultuře by připadla jen zásluha za jeho popularizaci.

  • slepičí traktor. says:

   ta mobilní ohrádka na kolečkách zvaná, dle mě nadneseně, ” slepičí traktor ” je známa již po dekády a pro sedláky či chovatele drůbeže a králíků není žádné novum či inovace…to možná novum je pro neoruralisty typu těch protagonistů z reality show Malá Farma na ČT 1…je to zcela stejný princip, jako se používá při oplůtkovém chovu ovcí, koz či skotu akorát v jiné formě, uspůsobené velikosti chovaných zvířat…po vypasení určitého úseku se ohrada prostě posune o několik m dále…stačí se jen zeptat starých praktiků nebo prolistovat starou chovatelskou literaturu vydanou před válkou…třeba Rádce z Předmostí či Milotický hospodář…

   • Marek Kvapil says:

    Můžete prosím uvést ten příklad? Kdo, kdy a kde a jakým způsobem používal to, čemu permakultura říká slepičí traktor? Nejde jen o to, že se posunuje ohrádka se slepicemi, ale že se využívá k nachystání záhonů. V tom to je. Je-li ta “mobilní ohrádka” známá chovatelům “po dekády”, potom to není zas až tak dlouho. Oplůtkový chov ovcí, koz či skotu je přece jen něco trochu jiného, byť princip je podobný.

    • slepičí traktor. says:

     NO TO, ŽE NĚKDO KDYSI OHRÁDCE NA KOLEČKÁCH PRO SLEPICE ŘÍKAL SLEPÍCÍ TRAKTOR TVRDIT NEMOHU…TO JE NOVUM V NÁZVOSLOVÍ NĚJAKÉHO NOVODOBÉHO PERMAKULTURNÍHO NEORURALISTY, KTERÝ NEVĚDĚL CO ROUPAMA…A JE DLE MĚ NADNESENÝ A VŮBEC SE MI NELÍBÍ…ALE TO JE JEN MŮJ PRIVÁTNÍ NÁZOR…KDYŽ NECHÁM SLEPICE V OHRÁDCE DELŠÍ DOBU, JE LOGICKÉ, ŽE POVRCH ROZHRABOU VE SNAZE SI NAZOBAT ZELENÉHO…POKUĎ NĚKDO BAZÍRUJE NAD SLOVÍČKY, JE MI TO ZCELA 1…PŘITOM SLEPICE NIKDY NESTRÁVÍ VŠECHNA SEMENA Z DODANÉHO KRMIVA A TAK MŮŽE S KUŘINCEMA I ” ZASÍT ” NEŽÁDOUCÍ ROSTLINY…KDYŽ JSEM UVEDL DEKÁDY, MYLEL JSEM XXX DEKÁD A NE NĚKOLIK JEN DESETILETÍ…TO SNAD VÝRAZ PERMAKULTURA EXISTUJE PRÁVĚ JEN TĚCH NĚKOLIK DEKÁD, NE…??? RŮZNÉ TY TYPY KOŠATIN PRO ODCHOV KUŘAT A DRŮBEŽE SE PŘECE POUŽÍVALY JIZ ODPRADÁVNA..A HLEDAT TADY NĚJAKÁ TA HISTORICKÁ VYOBRAZENÍ, NA TO NEMÁM ČAS ALE NEVYLUČUJI, ŽE SE NA TO NEPODÍVÁM…MIMO TO, JAK JSEM SE DÍVAL NA TY KLIPY, TAK NA STAVBU TĚCH NOVODOBÝCH KOŠATINEK NA KOLEČKÁCH JE V HOJNÉ MÍŘE PUŽÍVÁN UMĚLÝ MATROŠ COŽ TAKÉ ODPORUJE ZÁSADÁM PERMAKULTURY, NE…??? POKUD BYCH CTĚL MÍT BEZPRACNĚ PŘIPRAVENÝ POZEMEK PRO SADBU, EFEKTIVNĚJI BYCH POUŽIL PRASATA A V ZÁVĚSU ZA NIMI TY SLEPICE…JE TO EFEKTIVNĚJŠÍ A RYCHLEJŠÍ…NEMUSÍ TO BÝT ZROVNA VELIKÉ PLEMENO PRASAT A STAČÍ ZAKRSLÉ GOTTINGENSKÉ PRASÁTKO ČI VIETNAMCI…ALE TO ZAKRSLÉ GOTTINGENSKÉ DOSAHUJE MAX. CCA 20 – 30 KG A JSOU ALE I MENŠÍ…

 3. Marek Kvapil says:

  Nejde o slovíčkaření, je jedno, jak tomu kdo říkal, jde o princip systematického propojení slepic s pěstováním plodin, který jsem popsal výše.

  Nechce se mi zde teď řešit, jaké jsou nevýhody slepičího traktoru, ani zda je využívání umělé hmoty v rozporou s principy permakultury.

 4. slepičí traktor. says:

  tak o o co tu teda jde…??? když nevadí plastické hmoty, desky zpracované na strojích atd…??? já tvrdím, že tzv. patvar ” slepíčí traktor ” je blbost bez nějakého praktičtějšího významu či užitku a slouží snad jen ke hraní si na permakulturu, jako děckám slouží pískoviště…!!! nejlepší je napsat, že se ti nechce řešit výhody a nevýhody té popotahovací podsady pro přípravu záhonu k nějakému případnému setí…stejne se musí v konečném efektu použít nějaký nástroj…rozhodně se nebudu klanět nějaké blbosti což ” slepičí traktor ” dle mého mínění, je…!!!

 5. slepičí traktor. says:

  nejvíce ze všeho mě však irituje výraz – slavný permakulturní vynález…takovou blbost aby 1 pohledal…!!!

 6. Marek Kvapil says:

  Já nemám čas tady diskutovat o čem si zrovna zamanete. To bych nedělal nic jiného, než brouzdal internetem od jedné nekonečné diskuze ke druhé.

  Pokud Vás něco irituje, je to Vaše věc, já s tím nic nenadělám, Vaše pocity mě opravdu nezajímají.

  Mluvili jsme o principu propojení chovu slepic a zahradničení (pěstování plodin). Rozhodující je, zda tento princip někdo dříve v minulosti systematicky používal srovnatelným způsobem jako to prezentuje permakultura. Vy jste o pár řádků výš tvrdil že ano, ale zatím jste neuvedl jediný příklad. Pokud nějaký najdete, nemám problém s tím to přepsat a výraz “permakulturní vynález” přestat používat. O to tu šlo.

  • slepičí traktor. says:

   ŘEKNU KOLEGOVI AŤ MI TU KNIHU PŘINESE A POKUSÍM SE TO OFOTIT…NIKDO MĚ ALE NEPŘESVĚDČÍ, ŽE NÁZEV ” SLEPIČÍ TRAKTOR ” A MLUVIT O TOMTO, JAKO O PERMAKULTURNÍM ” VYNÁLEZU ” JE BLBOST NA HOVNO…!!!

 7. slepičí traktor. says:

  a jak se mám teda vyjádřit, když to na hovno je a žádný větší praktický efekt to nemá …??? když někoho pošle moravák do řiti, tak to je také agresívní styl vyjadřování…??? připadá mi to jako diskuze mezi veganem a milovníkem steaku či zastáncem nekouření v hospodě…!!!

 8. Marek Kvapil says:

  Na jednu stranu chápu, že Vás něco rozčílí nebo naštve, ale na druhou stranu by se v diskuzích měly dodržovat určitá pravidla, k nimž patří mimo jiné nepoužívání vulgarismů. Na jiných fórech by Vám ten příspěvek dávno smazali.

 9. slepičí traktor. says:

  pro kavárenské anarchoneoruralisty, považujíce přenosnou ohrádku s kurníčkem, který je na venkově používán při odchovu drůbeže od nepaměti, za převratný permakulturní vznález, to možna iritující vulgarismy jsou…ne však pro chovatelského a zahrádkářského praktika či chovatele, farmáře, sedláka ( jak je komu libo ) z moravy…v odpovědi v rubrice slepičí les jsem to již uvedl…vše tu již 1x jednou bylo…přenosný kurníček s ohrádkou je vyobrazen na str. 366 v knize z nakladatelství szn ( 1956 ) kniha o drůbeži…nemám skener abych to doložil i dokumentárně…přitom traktor by se v permakultuře ani nemělo používat, protože jezdí na naftu nebo teď už i částečně na olej…a permakultura propaguje přece bezorebné pěstování, ne…??? to už je na místě použití koníka či osla pro nějaké to povláčení pozemku…a také sepp holzer, jehož semináře navštěvují především zmatení intelektuállní neoruralisté a platí mu za to balík v €, tak ten taky ten svůj horský permakulturní ” zázrak ” nevybudoval rukama ale za použití těžké techniky…

  • slepičí traktor. says:

   dnes jsem četl příspěvek na stránkách permawebu účastnice holzerova semináře v sopotnici…za 300 € jim předvedl, jak se dělá vyvýšený záhon a to vše za pomocí bagru…sodoma – gomora…v časopise cs permakultury klíčová dírka má o tom vyjít hodnotící článek…řekl bych, že mu nejde tak o šíření myšlenek permakultury ale především o business…!!! pozvali si ho prý k nim i rusáci, intelektuální neoruralisté…tak tam se napakuje…

  • kvapil says:

   Ještě k těm vulgarismům: Jak myslíte, ale příspěvky obsahující vulgarismy zde trpět nebudu a budu je mazat.

   • slepičí traktor. says:

    jak je libo…!!! na kavárenské blábolení pomýlených anarchointelektualů taky nejsem zvědavý…!!!

 10. Anonymous says:

  pane slepičí traktore,
  pan Kvapil je moravák, já jsem také moravák a vy jste taky moravák.
  slepičí traktor, mobilní ohrádku či chcete li šópací kurnik používají sedláci, neoruralisté, tupci i intouši. prostě ti co maj slépky, ne? resp ti které to napadne. takže o co jde?
  no řekl bych že vy máte statický kurnik s vykyslelenym a vyžranym vyběhem a obcas jim tam mrsknete ňáky to zeleny jako práve většina tech co maj slípky.
  myslím že popularizace vytažení slepic do sveta na zelený není nic proti ničemu (byť to nekdo nazve převratným permakulturním vynálezem, slepičím traktorem, či jakkoliv jinak, já bych to nazval třebaaa: pipiny na véletě a co jako?)

  a ještě k tomu co jste psal:
  “a jak se mám teda vyjádřit, když to na hovno je a žádný větší praktický efekt to nemá …??? když někoho pošle moravák do řiti, tak to je také agresívní styl vyjadřování…??? připadá mi to jako diskuze mezi veganem a milovníkem steaku či zastáncem nekouření v hospodě…!!!”

  dělám v agro odvětví a mám asi až přespříliš zkušeností s jednáním s farmáři a specielně s moravskými debata postrádá často na významu, protože je přehlcená neochvějnými subjektivními názory a tupou neústupností a zároveň hanění a souzením jiných, a často již od začátku jsou vody jakékoli debaty zakaleny vulgarismy. typická je neschopnost vzájemně si projevit úctu minimálně tím nenadřazováním se.
  za sebe mužu říct že mám z těchto debat pomalu zacpany komunikační filtry a dostávám se do stavu jaksi vypálené frekvence

  takové motto pro život:
  nemusím se vším souhlasit
  kdeco lze tolerovat
  všechno můžu zkusit pochopit.

  takže jde o to aby tento web inspiroval jak měšťáky tak vidláky (každého očividně v něčem jiném) a snažil se posunout myšlení od konzumu k vlastní soběstačnosti. prosím podívejte se na http://www.worldometers.info/cz/
  a zjistíte proč Marek a spol toto dělají.

  na tomto pozadí je vaše handrkování o názvech (připomíná mi to legendu o babylonu) nebo o něčem co ani nebylo předmětem Markovyho článku “slepičí traktor”, zní jako malichernost, spam,..

  asi vám to uniklo, ale to (pro vás logické) že slepice to rozhrabe a VLASTNĚ se na to dá navázat a připravit si tím záhon, je bezva nápad (ať už je starej jakkoli) a třeba ti co si plánuji svou permazahradu by tím mohli začít. takže za tyto všechny, Marku, děkuji.

 11. Jaryn says:

  Zavrhne se rytí a místo toho se namačká hejno slepic do klece – ať žije láska k přírodě!!!

  • Marek Kvapil says:

   Já tedy rytí nezavrhuji… Kromě toho v “kleci” slepičího traktoru mají slepice alespoň volný výběh a nejsou v ní celoročně nýbrž jen několik týdnů v roce – narozdíl od slepic, jejichž vajíčka konzumuje většina populace.

 12. Jaryn says:

  “..prosím podívejte se na http://www.worldometers.info/cz/ a zjistíte proč Marek a spol toto dělají..”

  To má být vtip? Marek a spol chtějí spasit svět??

 13. Jaryn says:

  To že slepice sežerou vše, tedy i užitečné organismy, vidím neřešíte. A že vám většina dusíku ze slepičích hoven unikne do ovzduší taky ne..

  Bavit se s lidmi kteří slepičímu hrabání říkají “příprava půdy” je nad mé síly.

  Mějte se jak chcete Slepičí Traktoři!

  • Marek Kvapil says:

   Slepice budou žrát především ty organismy, které se na daném místě rozmnožily nejvíc, což budou s největší pravděpodobností vždy škůdci příslušné pěstované plodiny. Různá lákadla na užitečné živočichy (kamenné zídky, hromádky klestí, breberníky, jezírka) lze mít hned vedle záhonků mimo dosah slepičího traktoru. Ztráty dusíku lze snížit dodáním většího množství uhlíku (piliny, štěpka, humus), který na sebe dusí naváže. Že část dusíku unikne do atmosféry až tak nevadí, neboť z atmosféry ho lze ztáhnou zpět. Třeba fosfor, rovněž hojně obsažený ve slepičím trusu, naštěstí do atmosfér utéct nemůže. Část dusíku bude nicméně unikat třeba i při kompostování. Zajímalo by mě proto, jak řešít ztráty dusíku Vy.

   Víte, nad mé síly je zase diskuze s lidmi, kteří mají apriori vytvořené názory a vlastně ani nepřicházejí diskutovat, neboť názory druhé strany již předem zavrhly. Přeji Vám propříště trochu otevřenější mysl!

   • baba says:

    Buďte nad věcí – debaty o ztrátách dusíku nebo třeba o rytí jsou slušně řečeno hloupé . Je to bezva věc a co na tom že není úplně nová . Nemám premakulturu ale likviduji s ´´traktorem´´ buřinu na léta neudržovaném pozemku . No a protože to není nutné udělat do týdne slepice se docela hodí . Navíc si přijdou na své , jsou v čistotě a nějaké vejce taky dají. Navíc výborně odplevelí a odhmyzí záhon na přípravu před setím – ne na zeleninu , na stromky a keře a ušetří to co zahradník nejvíc nenávidí – pletí. Debata o názvu je pitomost , důležitý je výsledek a taky radost z činnosti . A inspirace a nápady jsou bezva .

 14. alice says:

  No pro mě je to skvělý nápad a já za něj děkuju. A je mi jedno, jak se to jmenuje a jestli to tady bylo nebo ne. Jestli vám to tady připadá jako debaty kavárenských anarchoneoruralistů, tak mě to vaše rýpání, pane “slepičí traktore” přijde jako přehádávání se hospodského povaleče, který rozumí všemu od politiky přes sport až po řízení kosmického korábu. Jednoduchá rada….najděte si jiné stránky, které budou dosahovat vašich závratných duševních a znalostních výšin a nechte ostatní dýchat.

 15. Jsem dost stará, ale s tímto nápadem jsem se setkala poprvé! says:

  Žila jsem na horách, kde naše slípky měly k dispozici celou stráň. Nyní bydlím 12 let v domku se zahradou. Slepici bych si do jahod a růží nepustila, tak je momentálně nechovám a zbytky jídla rozdávám zadarmo sousedům. Nyní jsem chytla inspiraci k tomu, že si pravděpodobně 4 slípky pořídím.

  • Slepice na zahradě says:

   Po uklizení poslední úrody do sklepa nebo do sklenice se u nás i v okolí na zahradu vždy pustí slepice (až do jara) – aby si nahrabaly, aby likvidovaly plevel, brouky….jen část s kytkama se musí ohradit – do té by žádná hospodyně slepici dobrovolně nepustila. Ale ohrádku s kolečky jim nedělá nikdo :-).

 16. Martin says:

  Ahoj, s tim slepicim traktorem to vypada jako zajimavy napad. Ackoliv bydlim v Praze a mam ve triceti teprve prvnim rokem zahradku, chtel bych na sklonku produktivniho veku mesto opustit, koupit nekde pozemek a vytvorit tam male zemedelstvi i s domacimi zviraty. Zatim tedy sbiram zkusenosti se zeleninou a zvirata nechavam na pozdeji.

  Mel bych ale jeden sofistikovany dotaz: nevyzerou ty slepice, ktere vpustim zpracovat zahon, rekneme pro prvni trat, krome “skudcu” take zizaly, bez kterych je ten zahon fakticky mrtvy? Napadlo me tam pak rozhodit zizaly z kompostu, ale trosku pochybuji, ze v te hline “hnojnici” preziji.

  Co si o tom myslite, predevsim vy, co podporujete pouzivani slepiciho traktoru?

  Dekuji predem za uzitecne rady i cenne zkusenosti.
  Martin

 17. Anonymous says:

  Já tedy používám podobný systém už léta, ani nevím že je to slepičí traktor 🙂 Prostě na plochu navrstvím všechno co jde, posekanou trávu, shrabané listí, hnůj od zvířat , a moje volně chované slepice to přitahuje jako magnet, ohrádka netřeba. Hrabou se v tom pořád dokola a hmota se rozloží opravdu rychle, navíc nezarůstá žádným plevelem, fungují jako kompostér, výsledný produkt má pěknou strukturu. Buď ho rozvezu na záhony, nebo do něj rovnou sázím a slepicím vrstvím znovu někde jinde. Na záhony se pochopiteně slepice dostat nesmí.

 18. Slepičí traktor says:

  Nikdy by mě nenapadlo že se lidi dospělí navezou do autora z malicherných důvodů.
  Mě je celkem jedno kdo to vymyslel a jak tomu kdo říká,že tento nápad zveřejnil a sám se nepokládá za autora
  je ke cti,probírat kdo je odkud v této kotlině je takový všeobecně místní kolorit,k právům těch slepic co jsou chudinky na čerstvém vzduchu a ne ve velkochovu?????????? atd.
  Pane Marku Vaše osvěta se mi osobně líbí a nápady které byť převzaté od koho já nevím pro mne,jsou inspirací.
  Děkuji

 19. rytí slepic says:

  Slepice určitě půsu “nezryjí”, maximálně ji rozhrabou a většinou následně i ušlapou. Pak bude muset nastoupit ještě někdo s pořádným rýčem.

 20. yak says:

  Zdravim, mam po starkom chovatelsku knihu z asi r. 1950 o chove kralikov a v nej sa tekejto prenosnej ohrade hovori prenosny salas. Funkcie vsak plni obe rovnako, nakrmi kralika a pohnoji zahradku. Uplne jedno ako to nazvete dnes.

 21. Franta says:

  náš soused, jinak lempl, který byl věčně v hospodě, měl zahrádku, měl vysázeno maliny podél zdi, rybíz, a sem tm nějaké jabloně, jinak po pozemku běhaly slepice. |Ty vše rozhrabaly,pokálely a uťapkaly půdu, nikde nic nerostlo jen pár kopřiv, Pan soused vzal na jaře rýč, proryl půdu udělal záhony. Obvykle nic nevysázel a pokud no tak mu to slepice zničily. krásný příklad permakulturní zahrady. A to je asi i váš příklad, chytrolíni. Kecat a nic nedělat, Permakulturní zahrada nemá žádnou budoucnost ani ze slepicemi v klecích ani s deseti komposty neuspořádanými po zahradě. Je to jen hraní si na zahrádku.

  • Marek Kvapil says:

   Zdá se, že někteří lidé si velice rychle dokážou udělat vskutku prazvláštní představu o tom, co to je permakulturní zahrada:-)

 22. Jana says:

  Píše o tom už Betty McDonaldová ve Vejci a já – že přendávali slepicím výběh kvůli jejich zdraví a jako bonus měla záhony přeryté a pohnojené slepičím pobytem, takže se o výhodě ví už od začátků minulého století minimálně…. Jana

 23. Alena says:

  Každý má právo mít jiný názor, ale nemusí být hned povýšený, arogantní nebo dokonce hrubý. Pokud text někoho rozčiluje, může jít jinam. Sem patří lidé, kteří mají raději život v souladu než v boji. Někteří oponenti ani nevnímají, co se říká a hned hrubě nesouhlasí. Vždyť autor nikde nepíše, že by pustil slepice na záhony. Inspiruje nás nápadem (název je humorná nadsázka), a my máme možnost si to vyhodnotit podle svých zkušeností. Moje zkušenost je, že kde jsou delší dobu slepice, tam zmizí všechno zelené. Ale oddenky asi zůstanou. Úrodnost trusu se může projevit, až budou slepice zaje jinde, a trus se zaryje. O žížaly bych strach neměla. Babička je slepicím i házela, když ryla, a neubývalo jich. Ale fakt je, že to bylo kdysi na vesnici. U nás ve městě je žížal málo a jsou jakési malátné proti babiččiným. Ty se v ruce kroutily jak hádci. Moje zahradničení je skutečně jen hra. Nevidím na tom nic opovrženíhodného. Na 100m2 se uživit nedá.

 24. Great pօst. I ԝaѕ cҺеcқіng сⲟnstantlу thіѕ bⅼߋg ɑnd Ⅰ аm іmpгеѕѕеⅾ!
  Ꮩегʏ ᥙѕᥱfᥙl іnfօ ѕρᥱсіfісaⅼlʏ tҺᥱ last ρɑгt 🙂 I ϲarᥱ fοг sսcһ іnfoгmation mսсһ.
  ӏ աaѕ ѕᥱеκіng tҺіs ⲣaгticuⅼar
  infогmаtіοn foг a ᴠᥱгу lоng timе.
  ƬҺаnk yⲟս ɑnd gօoⅾ ⅼᥙϲҝ.

 25. It’s appropгiɑtе timᥱ tο mакe ѕοmᥱ
  ρlɑns fоr thе fսtᥙгᥱ аnd
  іt іѕ tіmᥱ to bе
  Һɑρpу. I ɦavе reɑd thiѕ ρost аnd if Ⅰ
  соᥙlⅾ Ι ɗеsіrе tο ѕuɡgеѕt уοս fеw
  іntегеѕtіng thіngѕ ог tiρѕ.
  ⅯaүЬе үоᥙ ϲаn ᴡrіtе neхt aгtісleѕ геfеггіng tο tɦіѕ aгtіclе.

  I ᴡаnt tⲟ геаd ᥱνᥱn mоrе tҺіngѕ abоᥙt it!

 26. Renča says:

  Aťsi je to vynález starý, hlavně že dobře slouží dodnes a je PŘIPOMÍNÁN!!! Jen kdyby někdo vynalezl kurník na kolečkách do svažitého pozemku. Zahrada je na horách a na 3 arech mám asi 16 m2 v rovině. Taky k sousedům chodí lišky a zalétají dravci a kolokurník je dobrou ochranou. Bez chemie zahradničím taky, z kopřiv dělám špenát a z přerostlých jíchu atd. ….. Držím Vám pane Marku Kvapile pěsti ve Vaší činnosti a na “chytrolíny” víte co.

  • Záhradkár says:

   V čom je problém? Pri rovnomernom sklone svahu upraviť spojnice bočníc, aby búdka na vrchu stála rovno/kolmi. Ale hlavný princíp spočíva v tom – nejazdiť s kolokurníkom hore-dolu, ale po vrstevnici, prípadne mierne šikmo hore. Za nápad nechcem nič, len referenciu, ako sa vám osvedčil. Ďakujem.

 27. Adam says:

  Dobrý den,
  slepičí traktor byste tedy nedoporučil k chovu slepic ale pouze na dobu nezbytně nutnou pro “přípravu záhonu”?
  Z jakých důvodů?
  Děkuji za odpověď

  • Ďusi says:

   Na trvalý chov je většina traktorů malá, i když je lze pravidelně posouvat po zahradě.
   Plánuji trochu větší kurník (4 x 2 m) pro asi 6 slepic a k tomu “traktor” (3 x 2) pro občasný výlet slepic zo zahradě, zejména pro vyčištění trávy pod stromy od přezimujících škůdců. Samotné zeleninové záhon jimi neplánuji ošetřovat, IMHO je to nesmysl. Protože u nás pěstujeme zeleninu na malých plochách ve velkém trávniku, tak nemám obavy o žížaly. Jistě jich slepice pár požerou, ovšem v dobrých podmínkách se žížaly dobře a rychle množí 😉
   Slepičí traktor plánuji využít v pěstevní sezóně na omezené ploše nebo na podzim či zjara tam, kde by byl problém ohradit plochu pěstevních ploch (dost členitých) na ochranu před slepicemi vypuštěnými z kurníku.
   Další vývoj a poznatky budou zanedlouho na webu.

  • Ďusi says:

   Abych nezapomněl. Okraje traktoru musí být chráněny pletivem alespoň půl metru širokým pásem, lišky jsou potvory 😉

 28. Josef Goliáš says:

  Zdravím diskutující, taky jsem kdysi uvažoval o “slepičím traktoru”. Ale postupem doby jsem dospěl k otázce PROČ? K jakému účelu? Ano slepice jsou velmi “pracovité”. Ale během krátké doby zničí – sežerou a rozhrabou – kompletní ornicovou kulturu. Tedy žížaly, různé brouky a jinou “havěť”, která je pro dobrou ornici a její tvorbu nepostradatelná. Proto za mě – žádný slepičí traktor a jiné nesmysly!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.